Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exekuce hotovosti a pobírači dávek

7. 03. 2009 11:04:12
Ombudsman Otakar Motejl i ministr Michael Kocáb se rozněžňují nad chudinkami pobírači sociálních dávek s tím, že prý postup exekutora je nezákonný a obírá postižené spoluobčany o jediné prostředky k existenci.
http://cz.altermedia.infohttp://cz.altermedia.info

Co je touto existencí myšleno, popisuje docela trefně redaktor Tomáš Poláček ve svém seriálu "V Chomutově mezi neplatiči". Krabicové víno, herny, drogy.......

Soudní exekutor ve chvíli, kdy obdrží od soudu usnesení o nařízení exekuce, je povinnen konat. Je povinnen konat tak, aby co nejdříve a nejefektivněji zajistil uspokojení pohledávky věřitele. Přečtete-li si články Tomáše Poláčka, lehce pochopíte, že běžné způsoby provádění exekuce, jako je exekuce na mzdu, exekuce movitých věcí (např. vybavení bytu), exekuce na bankovní účet, či exekuce prodejem nemovitosti nepřipadají v úvahu a pokusy o takové provádění exekuce by u takových osob vedly k pouhému navyšování nákladů bez jakéhokoliv efektu. Zabavování finanční hotovosti prý, dle ombudsmana i ministra, je obcházením zákona, který zakazuje exekuci sociálních dávek. Kdy se tedy ze sociální dávky stane finanční hotovost, kterou je možné zabavit? V okamžiku výplaty, nebo až před dveřmi kanceláře, před budovou úřadu, nebo až za rohem, když úřad zmizí z dohledu? Nebo až v herně těsně předtím, než chudák příjemce dávky promění bankovky na drobné a začne plnit břich výherního automatu? Nebo až v okamžiku směny příslušné bankovky za pytlíček s bílým práškem v postranní uličce? Nebo je sociální dávkou i pervitin za tuto dávku nakoupený a nelze tedy zabavit ani tu drogu, aby nedošlo k obcházení zákona?

Ministerstvo spravedlnosti nakonec neshledalo na postupu exekutora nic protiprávního. Dávka se stane finanční hotovostí v okamžiku výplaty dlužníkovi a v tu chvíli je jí možné zabavovat. Názory ombudsmana a ministra se tím naráz dostávají do jiné roviny. Požadují, aby exekutor peníze nezabavoval právě a jen této skupině občanů, tedy jakousi pozitivní diskriminaci. Všichni dluhy platit musíme, jen někdo ne. Exekutor by tímto postupem způsoboval oprávněnému škodu a důsledný oprávněný by možná dokázal na exekutorovi náhradu této škody požadovat a vymáhat. Navíc, jak určíme, vůči komu tuto pozitivní diskriminaci uplatnit? Jak určit hranici, kdo ještě své dluhy platit musí, aby nedošlo k rozhořčení ombudsmana a ministra, a kdo už ne? Nastávaly by docela směšné a paradoxní situace tím, že osoba těsně nad touto (kým určenou?) hranicí by se provedením exekuce dostala do podstatně horší situace než osoba těsně pod hranicí, na kterou by se již exekuce provádět nesměla.

Celý humbuk kolem práce soudního exekutora v Chomutově je zbytečný. Koná pouze svojí práci a koná jí dobře. Řešení narůstajícího množství ghet a nepřizpůsobivých občanů je nutné a žádoucí, ale zcela jistě nespočívá v pokusech zabránit, aby se na tyto občany nevztahovaly stejné zákony, jako se vztahují na nás všechny ostatní. Určitě se nikdo nechceme dožít situace, kdy celý stát bude jedno velké gheto a pracující občané budou žít v malých, hlídaných a vysokou zdí oddělených enklávách. Že taková situace není ve vyspělém státě utopií, dokazuje příklad Jihoafrické republiky.

Takže je určitě nutné s tím něco dělat, než situace přeroste státní správě přes hlavu a zoufalí občané zvolí do parlamentu extrémistické strany, jedno zda z levé, nebo z pravé části politického spektra. A teprve potom se budeme divit.....

Co tedy s tím? Zajímavé možnosti naznačil ve svém článku Patrik Banga. Většina z těchto možností je sice dle platného práva nemožná, ale jako základ pro diskuzi jistě postačující. Nebylo by od věci, aby si článek přečetl i pan ministr Kocáb a ombudsman Otakar Motejl. Nicméně při současné právní úpravě exekutor koná to co musí a dělá to správně.

 

Autor: Jan Švarc | sobota 7.3.2009 11:04 | karma článku: 46.14 | přečteno: 11303x

Další články blogera

Jan Švarc

Jak to bylo s Fayadem

Se zájmem jsem si přečetl článek advokáta Aleše Rozehnala "Vydat, nebo soudit. ČR v kauze Fajád porušila vlastní zákon i mezinárodní normy." Aleš Rozehnal by měl pravdu, kdyby ovšem nevycházel ze zcela nepravdivých předpokladů.

25.3.2016 v 19:15 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 3568 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivan Seiboth

O čem sním, když náhodou spím - II

Zdál se mi sen, v něm jsem viděl novou knihu AB "O čem sním, když náhodou spím - II ". Nevím proč, ale v tu chvíli se paralelně k mému snu začal zobrazovat další.

22.10.2017 v 22:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Jaroslav Vondráček

Kam bude směřovat ČR po parlamentních volbách?

Den po volbách do Poslanecké sněmovny spekulují jak občané, tak politologové a novináři, jak bude vypadat budoucí vláda a především se řeší otázka, kdo bude ochoten jít do vládní koalice s hnutím ANO.

22.10.2017 v 21:44 | Karma článku: 4.90 | Přečteno: 123 |

Pavel Starý

Největší problém ANO? Babiš

ANO s velkým náskokem vyhrálo volby do poslanecké sněmovny. Nicméně chleba se začne lámat až po volbách, kdy se vyjednává vládní koalice. Největší překážkou na cestě k úspěchu přitom paradoxně může být sám předseda hnutí.

22.10.2017 v 20:58 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 412 | Diskuse

Iva Apanasenková

"Bla bla bla bla bla…. Tak tohle se líbilo 1,5 milionu voličů..." říká Asperger

„Budu říkat Andrejovo víťazstvo místo Pyrrhovo,“ konstatuje Tobiáš u politických debat a vyjádřeních po volbách. Babiš prý tolik nevyhrál, jak si myslí. Nikdo se s ním nechce kamarádit. I dítě to vidí a nechápe.

22.10.2017 v 20:58 | Karma článku: 9.76 | Přečteno: 556 | Diskuse

Karel Šindelář

Prohrály ideály, zvítězil marketing

Kdo zvítězil a kdo byl poražen ve víkendových volbách? Zjednodušeně řečeno, prohrály ideály. A s tím do značné míry i politika jako taková. Naopak zvítězil marketing podpořený racionální ignorací voličů. A neurčitým vzdorem.

22.10.2017 v 19:22 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 526 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.