Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Každý blb bakalářem II.

15. 11. 2009 15:55:31
Hledáme kandidáta na pozici special cleaning manager (uklízečka). Požadavky: vysokoškolské vzdělání, nejméně pětiletá praxe v oboru, angličtina slovem a písmem, znalost práce na PC (word, excel). Nabízíme: Práci v mladém perspekti

 

Když jsem před více než rokem pro tento blog psal článek Každý blb bakalářem, netušil jsem jak rychlý to vezme spád. K napsání tehdejšího článku mě přivedly stupidní předvolební plakáty s obrázkem smějící  se slečny a s ještě stupidnějším nápisem "Vzdělání pro všechny". Nikdo nechápal, že s objektivně daným faktem rozložení výše IQ v populaci neudělá nic, i kdyby se rozkrájel. Jestliže vysokou školu s normálně nastavenými požadavky na studenta je schopno poctivě vystudovat maximálně x % populace, jestliže posedlost tituly nařizuje, aby VŠ vzdělání měl kdejaký obchodní cestující (pardon, key account manager), prodejce pojištění a brzo snad i uklízečka, jestliže standardní vysoké školy se standardními nároky nejsou (logicky) schopny vyprodukovat požadovaný počet otitulovaných modrokošilatých blbů, musí nastat, to co nastalo. Poptávka, která nejde uspokojit tradiční formou kvalitního vzdělání, bude uspokojována jinak. Existuje-li poptávka, automaticky dojde k tomu, že vznikne nabídka. Trh to zařídí.

 

Šéfka akreditační komise, bijící se v prsa  a slibující, jak s plzeňskými právy zamete, má na celkové devalvaci vzdělání rozhodující podíl. Ano, Plzeň pravděpodobně plnila poptávku těch, kteří nebyli schopni daný obor vystudovat normálním způsobem na některé z ostatních universit. Do Plzně houfně přestupovali studenti ostatních právnických fakult, kteří nebyli schopni splnit požadavky na absolvování vyšších ročníků. V Plzni se dostudovat dalo..... Nicméně akreditační komise hlavně rozdávala akreditace desítkám soukromých škol, které plnily požadavky společnosti na zvýšení počtu otitulovaných hlav.  Bez ohledu na jejich schopnosti. Přesně a natvrdo to označil děkan Farmaceutické fakulty UK (na otázky serveru aktuálně.cz):

1. Je "plzeňská" kauza manažerským selháním, anebo chybou celého vš systému? Je chybou osobních selhání i chybou systému. VŠ učitel by měl být na vysoké morální úrovni a pak by se nemohl chovat tak, jak se chovali pánové v Plzni. Je to nemorální, neetické, velmi neslušné a poškozující všechny poctivé vysokoškolské učitele. Na druhou stranu, viníkem je i ten, kdo razil a razí tezi - "Potřebujeme více vysokoškolsky vzdělaných lidí". Naplnění tohoto požadavku nelze splnit jinak, než jak se to dělo v Plzni na právnické fakultě. V populaci přeci existuje jen omezené množství lidí schopných vystudovat KVALITNÍ vysokou školu. Má-li toto vzdělání mít 30-35 % lidí, pak to nejde jinak než v Plzni

2. Jedná se o ojedinělý exces nebo o špičku ledovce, skrývající činnost "mafie"? Někde mafie, někde asi ne. Jak ale může prosperovat 80 vysokých škol, které u nás jsou? Jak asi probíhá výuka na těch školách, kde je běžné, že studenti jsou zaměstnáni (během pregraduálního studia prezenční formy), často na plný úvazek? Není tady "zaděláno" na řadu dalších "Plzní"? Jaká může být úroveň takových absolventů?

3. Jak obdobným věcem předcházet na úrovni státu? Zamezením vzniku dalších VŠ - máme jich asi dost. Spíše jejich počet redukovat, a to radikálně. Takto ušetřené finanční prostředky přidělit kvalitním VŠ. Kvalita je poměrně snadno a většinou i objektivně zjistitelná. Důslednou prací akreditační komise - nalézt odvahu neudělovat akreditace. Řídit se důsledně výsledky vědecké činnosti na dané fakultě či VŠ. Akreditační komisi důsledně depolitizovat. Je-li jmenována ministrem dosazeným politickou stranou, pak se může stát nástrojem dané politické strany. Neříkám, že tomu tak je v současnosti!!!

Co s tím? Především omezit poptávku. Dnešní debata nad úrovní vzdělání u nás snad podnítí majitele firem  (ale i stát zaměstnávající úředníky) k přemýšlení, zda je nutné, aby na kdejaké podřadné pozici trůnil blb bez znalosti pravopisu, ale zato s bakalářským titulem z nějaké pofiderní školy. Že možná bude lepší, vybírat lidi podle jejich skutečných schopností. A pouze důležité pozice nechat vyhrazeny pro ty se skutečně kvalitním vysokoškolským vzděláním, které na té které pozici využijí. Akreditační komise musí najít odvahu různým podivným školám akreditace sbírat a nové udělovat pouze vyjímečně při zachování požadavků na vysokou kvalitu. A pedagogové? Ti kvalitní, kteří učí na kvalitních universitách, si musí uvědomit, že vedlejší pracovní poměr na jakési škole, využívající ukrajinské akreditace, jim možná trochu namastí kapsu, ale na vážnosti nepřidá. A také je nutné změnit urychleně způsob financování veřejných vysokých škol, aby nebyly nuceny přijímat obrovské počty studentů, aniž jsou schopny jim v takovém množství poskytnout kvalitní výuku.

Je skutečně načase pokusit se vrátit vysokoškolskému vzdělání jeho vážnost.

 

(autor je student 4. ročníku a člen Akademického senátu PF UK)

Autor: Jan Švarc | neděle 15.11.2009 15:55 | karma článku: 47.14 | přečteno: 24545x

Další články blogera

Jan Švarc

Jak to bylo s Fayadem

Se zájmem jsem si přečetl článek advokáta Aleše Rozehnala "Vydat, nebo soudit. ČR v kauze Fajád porušila vlastní zákon i mezinárodní normy." Aleš Rozehnal by měl pravdu, kdyby ovšem nevycházel ze zcela nepravdivých předpokladů.

25.3.2016 v 19:15 | Karma článku: 31.42 | Přečteno: 3568 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – jednání v omylu

Po návštěvě úřadu jsem se ocitl v patové situaci. Předělání projektu (natož pak stavby) nepřicházelo v úvahu z finančních důvodů. Jednání obou úřednic bylo natolik přesvědčivé, že jsem nabyl dojmu,

22.10.2017 v 19:06 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 373 | Diskuse

Richard Siemko

Svoboda a přímá demokracie s jedinou podmínkou

Je docela smutné, když nás na naše nelogické jednání musí upozornit napůl cizinec. Naše tradiční strany v tomto selhaly.

22.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 31.35 | Přečteno: 1287 | Diskuse

Jakub Zeman

Proč urážet někoho s opačným názorem ve volbách?

V pátek a včera proběhly v České republice volby do poslanecké sněmovny. Ať se to někomu líbí nebo ne, byly demokratické. A právě to se spoustě lidí v „demokratické“ České republice očividně nelíbí.

22.10.2017 v 16:00 | Karma článku: 33.50 | Přečteno: 833 | Diskuse

Karel Ábelovský

Kostky jsou vrženy

... a co bude dál, záleží ne na všech, ale na mnoha aktérech volebního klání, které pravda z dnešního pohledu, nebylo asi příliš šťastné - ale po bitvě, bývá mnohý generál, jak se říká. 3 + 1 osobní postřeh k výsledku voleb.

22.10.2017 v 12:30 | Karma článku: 17.62 | Přečteno: 633 | Diskuse

Richard Siemko

Volby 2017 a chytrému napověz, hloupého trkni

Vždy po volbách si dám tu práci, že si spočítám, kolik vlastně údajné parlamentní strany získaly skutečných hlasů v procentech z počtu oprávněných voličů.

22.10.2017 v 12:12 | Karma článku: 28.42 | Přečteno: 1923 | Diskuse


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.